  • V20E275PL4B7
V20E275PL4B7
advertisement
Manufacturer No:
V20E275PL4B7
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-V20E275PL4B7
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V20E275PL4B7
Step5Bar-code shipping tag
V20E275PL4B7
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    UltraMOV™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    275V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    350V
  • Max Surge Current
    10kA
  • Capacitance @ Frequency
    900pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    473V
  • Energy
    190J
  • Varistor Voltage (Min)
    387V
  • Varistor Voltage (Typ)
    430V
  • Maximum AC Volts
    275V
  • Varistor Voltage
    430V