  • V20E625L1B7
V20E625L1B7
advertisement
Manufacturer No:
V20E625L1B7
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V20E625L1B7
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V20E625L1B7
Description:
Varistors 625Vrms 10kA 250pF 20mm Disc
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V20E625L1B7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    UltraMOV™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    250pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    825V
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    625V
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    625V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    825V
  • Clamping Voltage
    1.65kV
  • Max Surge Current
    10kA
  • Capacitance @ Frequency
    250pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    1.1kV
  • Energy
    400J
  • Varistor Voltage (Min)
    900V
  • Varistor Voltage (Typ)
    1kV
  • Varistor Voltage
    1kV