  • V20PW60-M3/I
V20PW60-M3/I
advertisement
Manufacturer No:
V20PW60-M3/I
HK JDW NO:
884-V20PW60-M3/I
Datasheet:
V20PW60-M3/I
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 660mV @ 20A -40°C~150°C 3.6mA @ 60V Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 8504
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
V20PW60-M3/I
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3.6mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    660mV @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Capacitance @ Vr, F
    2250pF @ 4V 1MHz