  • V20PWM60-M3/I
V20PWM60-M3/I
advertisement
Manufacturer No:
V20PWM60-M3/I
HK JDW NO:
884-V20PWM60-M3/I
Datasheet:
V20PWM60-M3/I
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 700mV @ 20A -40°C~175°C 1.2mA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 2979
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
V20PWM60-M3/I
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
    Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.2mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    700mV @ 20A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Output Current-Max
    20A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    60V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AE
  • Capacitance @ Vr, F
    2320pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    200A