  • V220RA8X2749
V220RA8X2749
advertisement
Manufacturer No:
V220RA8X2749
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-V220RA8X2749
Package:
Radial, Box
Datasheet:
V220RA8X2749
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V220RA8X2749
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Box
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    RA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    140V
  • Max Voltage Rating (DC)
    180V
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Capacitance @ Frequency
    160pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    242V
  • Energy
    12J
  • Varistor Voltage (Min)
    198V
  • Varistor Voltage (Typ)
    220V
  • Maximum AC Volts
    140V
  • Varistor Voltage
    220V