  • V23050-A1110-A533
V23050-A1110-A533
advertisement
Manufacturer No:
V23050-A1110-A533
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-V23050-A1110-A533
Package:
Datasheet:
V23050-A1110-A533
Description:
TE CONNECTIVITY / SCHRACK V23050-A1110-A533 RELAY, SAFETY, 3PST-NO, NC, 250VAC, 8A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V23050-A1110-A533
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    SR6, SCHRACK
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    CQC; CUL; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    55mm
  • Body Breadth
    16.51 mm
  • Physical Dimension
    55mm x 16.51mm x 16.5mm
  • Sealing
    RT3
  • Electrical Life
    6050 Cycle(s)
  • Contact Form
    6PST-3NO/3NC (3 Form A, 3 Form B)
  • Relay Type
    SAFETY RELAY
  • Coil Resistance
    10kOhm
  • Coil Voltage
    110VDC
  • Switching Voltage
    400VAC -Max
  • Coil Current
    10.9mA
  • Must Operate Voltage
    82.5VDC
  • Contact Rating (Current)
    8A
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    11VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    400V
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    16.5mm