  • V250LS40BPX10
V250LS40BPX10
advertisement
Manufacturer No:
V250LS40BPX10
HK JDW NO:
461-V250LS40BPX10
Package:
Disc 20mm
Datasheet:
V250LS40BPX10
Description:
VARISTOR 383.5V 6.5KA DISC 20MM
Step5Bar-code shipping tag
V250LS40BPX10
  • Varistor Voltage
    383.5V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 20mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    LS
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    330V
  • Max Surge Current
    6.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    1000pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    413V
  • Energy
    130J
  • Varistor Voltage (Min)
    354V
  • Varistor Voltage (Typ)
    383.5V
  • Maximum AC Volts
    250V