  • V251DB40
V251DB40
advertisement
Manufacturer No:
V251DB40
HK JDW NO:
461-V251DB40
Package:
Blade Type, Encased
Datasheet:
V251DB40
Description:
VARISTOR 390V 40KA BLADE ENCASED
Step5Bar-code shipping tag
V251DB40
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V251DB40.
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Bolt, Chassis Mount, Surface Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Blade Type, Encased
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    DB
    2
  • Termination
    Screw
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    5nF
  • Voltage - Rated DC
    330V
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    40.5mm
  • Max Output Current
    40kA
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    330V
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Clamping Voltage
    650V
  • Max Surge Current
    40kA
  • Capacitance @ Frequency
    5000pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    429V
  • Energy
    370J
  • Varistor Voltage (Min)
    351V
  • Varistor Voltage
    390V
  • Clamping Current
    200A
  • Length
    60.3mm