  • V331HB34
V331HB34
advertisement
Manufacturer No:
V331HB34
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V331HB34
Package:
Square 34mm, Formed Tabs
Datasheet:
V331HB34
Description:
VARISTOR 518.5V 40KA SQUARE 34MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V331HB34
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V331HB34.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Square 34mm, Formed Tabs
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    HB34
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HEIGHT INCLUDE TERMINAL
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.75nF
  • Voltage - Rated DC
    435V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    330V
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    330V
  • Terminal Placement
    DUAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    435V
  • Clamping Voltage
    843V
  • Max Surge Current
    40kA
  • Capacitance @ Frequency
    3750pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    570V
  • Energy
    475J
  • Varistor Voltage (Min)
    467V
  • Maximum AC Volts
    330V
  • Varistor Voltage
    518.5V
  • Diameter
    34mm