  • V390ZC05PX2855
V390ZC05PX2855
advertisement
Manufacturer No:
V390ZC05PX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-V390ZC05PX2855
Package:
Disc 5mm
Step5Bar-code shipping tag
V390ZC05PX2855
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Disc 5mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    ZC
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Voltage Rating (DC)
    330V
  • Max Surge Current
    400A
  • Capacitance @ Frequency
    80pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    429V
  • Energy
    10J
  • Varistor Voltage (Min)
    351V
  • Varistor Voltage (Typ)
    390V
  • Maximum AC Volts
    250V
  • Varistor Voltage
    390V