  • V391HA32
V391HA32
advertisement
Manufacturer No:
V391HA32
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V391HA32
Package:
Disc 32mm, Formed Tabs
Datasheet:
V391HA32
Description:
Varistors INDUSTRIAL VARISTOR HIGH ENERGY PCB USE
Step5Bar-code shipping tag
V391HA32
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V391HA32.
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Bolt, Surface Mount
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Disc 32mm, Formed Tabs
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    HA
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.75nF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    510V
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    385V
  • Max Voltage Rating (AC)
    385V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    510V
  • Clamping Voltage
    1.02kV
  • Max Surge Current
    25kA
  • Capacitance @ Frequency
    1750pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    663V
  • Energy
    395J
  • Varistor Voltage (Min)
    545V
  • Maximum AC Volts
    385V
  • Varistor Voltage
    604V
  • Diameter
    35.5mm