  • V39ZT3PX2855
V39ZT3PX2855
advertisement
Manufacturer No:
V39ZT3PX2855
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-V39ZT3PX2855
Package:
Disc 10mm
Step5Bar-code shipping tag
V39ZT3PX2855
  • Max Surge Current
    500A
  • Capacitance @ Frequency
    3100pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    42.9V
  • Energy
    3.0J
  • Varistor Voltage (Min)
    35.1V
  • Varistor Voltage (Typ)
    39V
  • Maximum AC Volts
    25V
  • Varistor Voltage
    39V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Disc 10mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZT
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Max Voltage Rating (AC)
    25V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    31V