  • V40120CI-M3/P
V40120CI-M3/P
advertisement
Manufacturer No:
V40120CI-M3/P
HK JDW NO:
884-V40120CI-M3/P
Package:
TO-220-3
Datasheet:
V40120CI-M3/P
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C TO-220-3 Through Hole
Quantity:
In Stock : 1714
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
V40120CI-M3/P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
    TO-220AB
  • Series
    TMBS®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    700μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    820mV @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    120V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A