  • V48B12C250BN
V48B12C250BN
advertisement
Manufacturer No:
V48B12C250BN
HK JDW NO:
834-V48B12C250BN
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 56
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
V48B12C250BN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Operating Temperature
    -20°C~100°C
  • Series
    MINI (250W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    9
  • Terminal Finish
    GOLD
  • Power (Watts)
    250W
  • Additional Feature
    REMOTE SHUTDOWN
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Base Part Number
    V48B12C250
  • Pin Count
    9
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P9
  • Approval Agency
    UL, CSA, TUV
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    20.83A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Height
    15.748mm
  • Width
    55.88mm