  • V5.5MLA0805NT
V5.5MLA0805NT
advertisement
Manufacturer No:
V5.5MLA0805NT
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V5.5MLA0805NT
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
V5.5MLA0805NT
Description:
VARISTOR 8.2V 120A 0805
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V5.5MLA0805NT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MLA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.84nF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    5.5V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    4V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    4V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    5.5V
  • Max Surge Current
    120A
  • Capacitance @ Frequency
    1200pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    9.3V
  • Energy
    0.30J
  • Varistor Voltage (Min)
    7.1V
  • Maximum AC Volts
    4V
  • Varistor Voltage
    8.2V
  • Circuit RMS Voltage-Max
    4V