  • V5.5MLN41206WA
V5.5MLN41206WA
advertisement
Manufacturer No:
V5.5MLN41206WA
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V5.5MLN41206WA
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
V5.5MLN41206WA
Description:
Var MLV 5.5VDC 30A 10.8V 1206 SMD Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V5.5MLN41206WA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MLN
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum (Ag/Pd/Pt)
  • Capacitance
    520pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    1.6mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    4
  • Max Voltage Rating (AC)
    4V
  • Terminal Placement
    DUAL IN-LINE
  • Max Voltage Rating (DC)
    5.5V
  • Clamping Voltage
    15.5V
  • Max Surge Current
    30A
  • Capacitance @ Frequency
    3500pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    10.8V
  • Energy
    0.10J
  • Varistor Voltage (Min)
    7.1V
  • Varistor Voltage (Typ)
    8.95V
  • Maximum AC Volts
    4V
  • Varistor Voltage
    8.95V
  • Clamping Current
    2A
  • Length
    3.2mm