  • V750ZS05P
V750ZS05P
advertisement
Manufacturer No:
V750ZS05P
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V750ZS05P
Package:
Disc 5mm
Datasheet:
V750ZS05P
Description:
VARISTOR 750V 400A DISC 5MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V750ZS05P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V750ZS05P.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 5mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    ZS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    30pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    615V
  • Packing Method
    TR
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    400A
  • Voltage - Rated AC
    460V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    460V
  • Max Voltage Rating (DC)
    615V
  • Clamping Voltage
    1.24kV
  • Max Surge Current
    400A
  • Capacitance @ Frequency
    30pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    825V
  • Energy
    17J
  • Varistor Voltage (Min)
    675V
  • Varistor Voltage
    750V
  • Diameter
    5mm