  • V751HF34
V751HF34
advertisement
Manufacturer No:
V751HF34
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V751HF34
Package:
Square 34mm, Tabs
Datasheet:
V751HF34
Description:
VARISTOR 1.2KV 40KA SQUARE 34MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V751HF34
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V751HF34.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Bolt, Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Square 34mm, Tabs
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    HF34
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HEIGHT INCLUDE TERMINAL
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.8nF
  • Voltage - Rated DC
    970V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    10.7mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    750V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    750V
  • Terminal Placement
    DUAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    970V
  • Lead/Base Style
    Strap
  • Clamping Voltage
    2kV
  • Max Surge Current
    40kA
  • Capacitance @ Frequency
    1800pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    1.32kV
  • Energy
    1050J
  • Varistor Voltage (Min)
    1.08kV
  • Maximum AC Volts
    750V
  • Varistor Voltage
    1.2kV
  • Clamping Current
    200A
  • Diameter
    34mm
  • Length
    37mm