  • VBO130-14NO7
VBO130-14NO7
advertisement
Manufacturer No:
VBO130-14NO7
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-VBO130-14NO7
Package:
PWS-E1
Datasheet:
VBO130-14NO7
Description:
Single Phase Bridge Rectifier Standard Chassis Mount -40°C~150°C TJ 300μA @ 1400V 1.65V @ 300A 4-Termination 1-Phase PWS-E1 Bulk
Step5Bar-code shipping tag
VBO130-14NO7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    PWS-E1
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VBO130
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.65V @ 300A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    300μA
  • Max Surge Current
    1.8kA
  • Current - Average Rectified (Io)
    122A
  • Forward Voltage
    1.65V
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.95kA
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.4kV
  • Height
    30mm
  • Length
    94mm
  • Width
    54mm