  • VBO20-14AO2
VBO20-14AO2
advertisement
Manufacturer No:
VBO20-14AO2
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VBO20-14AO2
Package:
4-Square, FO-A
Datasheet:
VBO20-14AO2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VBO20-14AO2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    28.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    QC Terminal
  • Package / Case
    4-Square, FO-A
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Avalanche
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 55A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    300μA
  • Max Surge Current
    300A
  • Current - Average Rectified (Io)
    31A
  • Forward Voltage
    1.8V
  • Number of Phases
    1
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    315A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.4kV
  • Height
    14.5mm
  • Length
    28.9mm