  • VBO36-16NO8
VBO36-16NO8
advertisement
Manufacturer No:
VBO36-16NO8
HK JDW NO:
401-VBO36-16NO8
Package:
4-Square, FO-B
Datasheet:
VBO36-16NO8
Step5Bar-code shipping tag
VBO36-16NO8
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    QC Terminal
  • Package / Case
    4-Square, FO-B
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
    4
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Diode Type
    Three Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1600V
  • Power Dissipation
    17W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 150A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    18A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.5mA
  • Max Surge Current
    550A
  • Output Current-Max
    30A
  • Current - Average Rectified (Io)
    30A
  • Forward Voltage
    1.7V
  • Number of Phases
    3
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600A
  • Height
    10mm
  • Length
    28.5mm
  • Width
    28.5mm