  • VBO65-16NO7
VBO65-16NO7
advertisement
Manufacturer No:
VBO65-16NO7
HK JDW NO:
401-VBO65-16NO7
Package:
FO-T-A
Datasheet:
VBO65-16NO7
Step5Bar-code shipping tag
VBO65-16NO7
  • Package / Case
    FO-T-A
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    11
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Base Part Number
    VBO65
  • Pin Count
    11
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X11
    4
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 150A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Max Surge Current
    1kA
  • Average Rectified Current
    65A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    1000A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV
  • Height
    17mm
  • Length
    80mm
  • Width
    29mm