  • VBO88-14NO7
VBO88-14NO7
advertisement
Manufacturer No:
VBO88-14NO7
HK JDW NO:
401-VBO88-14NO7
Package:
ECO-PAC2
Datasheet:
VBO88-14NO7
Step5Bar-code shipping tag
VBO88-14NO7
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ECO-PAC2
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2004
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VBO88
  • Pin Count
    1
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 1400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.75V @ 200A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Max Surge Current
    1.4kA
  • Forward Voltage
    1.75V
  • Average Rectified Current
    92A
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    990A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    850A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.4kV
  • Height
    9mm
  • Length
    51mm
  • Width
    34.3mm