  • VCO790-1500T
VCO790-1500T
advertisement
Manufacturer No:
VCO790-1500T
Manufacturer:
RFMD
HK JDW NO:
673-VCO790-1500T
Package:
16-QFN, Variant
Datasheet:
VCO790-1500T
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCO790-1500T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-QFN, Variant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Supply
    5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    1.5GHz
  • Physical Dimension
    12.7mm x 12.7mm x 3.9624mm
  • Operating Supply Current
    25mA
  • Oscillator Type
    VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR
  • Supply Current-Max
    30mA
  • Output Power
    6dBm
  • Frequency Range
    1000MHz~2000MHz
  • Control Voltage-Max
    20V
  • Frequency - Cutoff or Center
    1500MHz
  • Icc Max
    30mA
  • Phase Noise Typ (dBc/Hz)
    -97
  • 2nd Harmonic, Typ (dBc)
    -9
  • Tuning Voltage (VDC)
    0.5V~20V
  • Power (dBm)
    6.5 ±3.5
  • Pushing (MHz/V)
    5
  • Height
    0.177 4.49mm