  • VE1210K251R040
VE1210K251R040
advertisement
Manufacturer No:
VE1210K251R040
HK JDW NO:
417-VE1210K251R040
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
VE1210K251R040
Description:
VARISTOR 68V 250A 1210
Step5Bar-code shipping tag
VE1210K251R040
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Varistor Voltage (Max)
    74.8V
  • Energy
    2.4J
  • Varistor Voltage (Min)
    61.2V
  • Varistor Voltage (Typ)
    68V
  • Maximum AC Volts
    40V
  • Maximum DC Volts
    56V
  • Current - Surge
    250A