  • VI20120SG-M3/4W
VI20120SG-M3/4W
advertisement
Manufacturer No:
VI20120SG-M3/4W
HK JDW NO:
884-VI20120SG-M3/4W
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
VI20120SG-M3/4W
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 20A -40°C~150°C 250μA @ 120V 3-Termination Tube TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
VI20120SG-M3/4W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.33V @ 20A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    120V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    250μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    120V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A