  • VID125-12P1
VID125-12P1
advertisement
Manufacturer No:
VID125-12P1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VID125-12P1
Package:
ECO-PAC2
Datasheet:
VID125-12P1
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 138A 12-Pin ECO-PAC 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VID125-12P1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Turn On Time
    150 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.4V @ 15V, 125A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    700 ns
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • IGBT Type
    NPT
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    5.5nF @ 25V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    ECO-PAC2
  • Number of Pins
    12
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    13
  • Max Power Dissipation
    568W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VID
  • Pin Count
    13
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X13
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    568W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.4V
  • Max Collector Current
    138A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    5.5nF