  • VN10KN3-G-P003
VN10KN3-G-P003
advertisement
Manufacturer No:
VN10KN3-G-P003
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-VN10KN3-G-P003
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet:
VN10KN3-G-P003
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 5 Ω @ 500mA, 10V ±30V 60pF @ 25V 60V TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Quantity:
In Stock : 2372
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
VN10KN3-G-P003
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    453.59237mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    1W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    1W
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5 Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    60pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    310mA Tj
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Continuous Drain Current (ID)
    310mA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain-source On Resistance-Max
    5Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V
  • Feedback Cap-Max (Crss)
    5 pF
  • Height
    5.33mm
  • Length
    5.21mm
  • Width
    4.19mm