  • VN10LPSTOA
VN10LPSTOA
advertisement
Manufacturer No:
VN10LPSTOA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-VN10LPSTOA
Package:
E-Line-3, Formed Leads
Datasheet:
VN10LPSTOA
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Cut Tape (CT) 5 Ω @ 500mA, 10V ±20V 60pF @ 25V E-Line-3, Formed Leads
Quantity:
In Stock : 11108
Step5Bar-code shipping tag
VN10LPSTOA
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Package / Case
    E-Line-3, Formed Leads
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    270mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-W3
  • Power Dissipation-Max
    625mW Ta
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    625mW
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5 Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    60pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    270mA Ta
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    270mA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    0.27A
  • Drain-source On Resistance-Max
    7.5Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Height
    4.01mm
  • Length
    4.77mm
  • Width
    2.41mm