  • VO2631-X017T
VO2631-X017T
advertisement
Manufacturer No:
VO2631-X017T
HK JDW NO:
879-VO2631-X017T
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
VO2631-X017T
Description:
Optocoupler Logic-Out Open Drain DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VO2631-X017T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD, Gull Wing
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1995
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    CMOS COMPATIBLE, UL RECOGNIZED, VDE APPROVED
  • Subcategory
    Optocoupler - Transistor Outputs
  • Max Power Dissipation
    60mW
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Voltage - Isolation
    5300Vrms
  • Output Type
    Open Drain
  • Max Output Current
    50mA
  • Number of Elements
    2
  • Number of Channels
    2
  • Power Dissipation
    60mW
  • Output Current
    50mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.42V
  • Propagation Delay
    100 ns
  • Input Type
    DC
  • Turn On Delay Time
    100 ns
  • Optoelectronic Device Type
    LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
  • Forward Current
    20mA
  • Data Rate
    10MBd
  • Direction
    Unidirectional
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Rise Time
    23ns
  • Fall Time (Typ)
    7 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    23ns 7ns
  • Reverse Breakdown Voltage
    5V
  • Forward Voltage-Max
    1.7V
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    15mA
  • On-State Current-Max
    0.05A
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    100ns, 100ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    5kV/μs