  • VPR251U100N1L
VPR251U100N1L
advertisement
Manufacturer No:
VPR251U100N1L
HK JDW NO:
192-VPR251U100N1L
Package:
Radial, Can
Datasheet:
VPR251U100N1L
Description:
VPR 250μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 1.818A 1.000Dia 25.40mm -55°C~105°C Polar 10.2108mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
VPR251U100N1L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VPR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    250μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.2108mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    111mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.402 10.20mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.05mA
  • Ripple Current
    1.818A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.818A @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Available
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    41.3mm
  • Height Seated (Max)
    1.626 41.30mm