  • VPR282U025L2L
VPR282U025L2L
advertisement
Manufacturer No:
VPR282U025L2L
HK JDW NO:
192-VPR282U025L2L
Package:
Radial, Can
Datasheet:
VPR282U025L2L
Description:
VPR 2800μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 4.732A 0.874Dia 22.20mm -55°C~105°C Polar 7.62mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
VPR282U025L2L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    VPR
  • Size / Dimension
    0.874Dia 22.20mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2800μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 10kHz
  • Lead Spacing
    0.299 7.60mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.14mA
  • Ripple Current
    4.732A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.732A @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Available
  • Diameter
    22.23mm
  • Height
    66.7mm
  • Height Seated (Max)
    2.626 66.70mm