  • VRR50V103KGS
VRR50V103KGS
advertisement
Manufacturer No:
VRR50V103KGS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-VRR50V103KGS
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
VRR Indust X7R HVHT200C 10000pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.520Lx0.300W 13.21mmx7.62mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
VRR50V103KGS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VRR Indust X7R HVHT200C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.520Lx0.300W 13.21mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    High Voltage, High Temperature
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.400 10.15mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Size Code
    5030
  • Lead Style
    Straight
  • Custom Capabilities
    Other Tolerances Available Upon Request
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    7.62mm