  • VS-100MT160P-P
VS-100MT160P-P
advertisement
Manufacturer No:
VS-100MT160P-P
HK JDW NO:
884-VS-100MT160P-P
Package:
12-MTP Module
Datasheet:
VS-100MT160P-P
Step5Bar-code shipping tag
VS-100MT160P-P
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    12-MTP Module
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X12
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS
  • Diode Type
    Three Phase
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.51V @ 100A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    100A
  • Current - Average Rectified (Io)
    100A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    470A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV