  • VS-100MT160PBPBF
VS-100MT160PBPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-100MT160PBPBF
HK JDW NO:
884-VS-100MT160PBPBF
Package:
7-MTPB
Datasheet:
VS-100MT160PBPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-100MT160PBPBF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    BRIDGE, 6 ELEMENTS
  • Diode Type
    Three Phase
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.51V @ 100A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    5mA
  • Max Surge Current
    470A
  • Current - Average Rectified (Io)
    100A
  • Forward Voltage
    1.51V
  • Number of Phases
    3
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    470A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV
  • Height
    16mm
  • Length
    63.5mm
  • Width
    32.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Mount
    Screw, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    7-MTPB
  • Number of Pins
    7
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ