  • VS-10CTQ150-1PBF
VS-10CTQ150-1PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-10CTQ150-1PBF
HK JDW NO:
884-VS-10CTQ150-1PBF
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
VS-10CTQ150-1PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-10CTQ150-1PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 10A
  • Forward Current
    10A
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    620A
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    HIGH POWER
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    620A