  • VS-11DQ06TR
VS-11DQ06TR
advertisement
Manufacturer No:
VS-11DQ06TR
HK JDW NO:
884-VS-11DQ06TR
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
VS-11DQ06TR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 580mV @ 1A -40°C~150°C 1mA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
VS-11DQ06TR
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    580mV @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    1.1A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    150A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    760mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    1.1A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    150A
  • Natural Thermal Resistance
    100 °C/W