  • VS-12TQ040-M3
VS-12TQ040-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-12TQ040-M3
HK JDW NO:
884-VS-12TQ040-M3
Package:
TO-220-2
Datasheet:
VS-12TQ040-M3
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 710mV @ 30A -55°C~150°C 1.75mA @ 40V TO-220-2 Through Hole
Quantity:
In Stock : 6549
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
VS-12TQ040-M3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Supplier Device Package
    TO-220AC
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.75mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    710mV @ 30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Capacitance @ Vr, F
    900pF @ 5V 1MHz