  • VS-150U120DL
VS-150U120DL
advertisement
Manufacturer No:
VS-150U120DL
HK JDW NO:
884-VS-150U120DL
Package:
DO-205AA, DO-8, Stud
Datasheet:
VS-150U120DL
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.47V @ 600A -40°C~180°C 1-Termination Tube DO-205AA, DO-8, Stud Chassis, Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-150U120DL
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-205AA, DO-8, Stud
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    180°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    HIGH CURRENT CABLE
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-H1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.47V @ 600A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~180°C
  • Max Surge Current
    3.14kA
  • Application
    HIGH VOLTAGE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    150A
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    15mA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    3140A
  • Reverse Voltage
    1.2kV