  • VS-15AWL06FNTRL-M3
VS-15AWL06FNTRL-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-15AWL06FNTRL-M3
HK JDW NO:
884-VS-15AWL06FNTRL-M3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.05V @ 15A -65°C~175°C 10μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-15AWL06FNTRL-M3
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FRED Pt®
  • Published
    2015
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Application
    HYPER ULTRA FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    120 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    180A