  • VS-15EWH06FNTR-M3
VS-15EWH06FNTR-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-15EWH06FNTR-M3
HK JDW NO:
884-VS-15EWH06FNTR-M3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-15EWH06FNTR-M3
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.1V @ 15A -65°C~175°C 50μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 3711
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
VS-15EWH06FNTR-M3
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.1V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    120A
  • Application
    HYPERFAST SOFT RECOVERY HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    36 ns
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Reverse Voltage
    600V
  • Recovery Time
    22 ns
  • Height
    2.39mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C