  • VS-15MQ040NPBF
VS-15MQ040NPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-15MQ040NPBF
HK JDW NO:
884-VS-15MQ040NPBF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
VS-15MQ040NPBF
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 490mV @ 2A -40°C~150°C 500μA @ 40V 2-Termination Bulk DO-214AC, SMA Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-15MQ040NPBF
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Base Part Number
    15MQ040
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    490mV @ 2A
  • Forward Current
    2.1A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    HIGH POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    1.5A
  • Forward Voltage
    490mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Capacitance @ Vr, F
    134pF @ 10V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    330A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    330A
  • Natural Thermal Resistance
    80 °C/W
  • Height
    2.237mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.9mm