  • VS-16CTQ100S-M3
VS-16CTQ100S-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-16CTQ100S-M3
HK JDW NO:
884-VS-16CTQ100S-M3
Datasheet:
VS-16CTQ100S-M3
Step5Bar-code shipping tag
VS-16CTQ100S-M3
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    550μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    720mV @ 8A
  • Forward Current
    16A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    8A