  • VS-20ATS08PBF
VS-20ATS08PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-20ATS08PBF
HK JDW NO:
884-VS-20ATS08PBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-20ATS08PBF
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 20A -40°C~150°C 100μA @ 800V Tube TO-220-3 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
VS-20ATS08PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    3
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 20A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Reverse Voltage (DC)
    800V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    300A