  • VS-25FR100M
VS-25FR100M
advertisement
Manufacturer No:
VS-25FR100M
HK JDW NO:
884-VS-25FR100M
Package:
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet:
VS-25FR100M
Description:
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 78A -65°C~175°C 1-Termination Bulk DO-203AA, DO-4, Stud Chassis, Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-25FR100M
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AA, DO-4, Stud
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-D1
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard, Reverse Polarity
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 78A
  • Case Connection
    ANODE
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    25A
  • Number of Phases
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    373A