  • VS-48CTQ060STRRPBF
VS-48CTQ060STRRPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-48CTQ060STRRPBF
HK JDW NO:
884-VS-48CTQ060STRRPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Step5Bar-code shipping tag
VS-48CTQ060STRRPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    48CTQ060S
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    610mV @ 20A
  • Forward Current
    40A
  • Max Reverse Leakage Current
    2mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    1kA
  • Application
    HIGH POWER
  • Breakdown Voltage
    60V
  • Forward Voltage
    830mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1kA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Natural Thermal Resistance
    0.5 °C/W