  • VS-60APH03-N-S1
VS-60APH03-N-S1
advertisement
Manufacturer No:
VS-60APH03-N-S1
HK JDW NO:
884-VS-60APH03-N-S1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.45V @ 60A -40°C~150°C 10μA @ 300V Tube TO-247-3 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
VS-60APH03-N-S1
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247AC
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FRED Pt®
  • Published
    2017
  • Part Status
    Obsolete
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.45V @ 60A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    300V
  • Current - Average Rectified (Io)
    60A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    60A