  • VS-60MT120KPBF
VS-60MT120KPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-60MT120KPBF
HK JDW NO:
884-VS-60MT120KPBF
Package:
MT-K Module
Datasheet:
VS-60MT120KPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-60MT120KPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw, Surface Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    MT-K Module
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    199.999989g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Base Part Number
    160MT*KB
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Three Phase
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    60A
  • Max Surge Current
    500A
  • Output Current-Max
    75A
  • Forward Voltage
    1.55V
  • Number of Phases
    3
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    440A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.6kV
  • Height
    30mm
  • Length
    94mm
  • Width
    35mm