  • VS-70HF20
VS-70HF20
advertisement
Manufacturer No:
VS-70HF20
HK JDW NO:
884-VS-70HF20
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
VS-70HF20
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.35V @ 220A -65°C~150°C 15mA @ 200V Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-70HF20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AB, DO-5, Stud
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-203AB
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    180°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15mA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.35V @ 220A
  • Forward Current
    70A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    1.25kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    70A
  • Forward Voltage
    1.35V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    70A
  • Peak Reverse Current
    15mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.25kA
  • Reverse Voltage
    200V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
  • Natural Thermal Resistance
    0.25 °C/W
  • Height
    22.9mm
  • Length
    20.08mm
  • Width
    17.4mm