  • VS-8EWS12SPBF
VS-8EWS12SPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-8EWS12SPBF
HK JDW NO:
884-VS-8EWS12SPBF
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-8EWS12SPBF
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 8A -55°C~150°C 50μA @ 1200V Tube TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-8EWS12SPBF
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-252, (D-Pak)
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 8A
  • Forward Current
    8A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    200A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    8A
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Reverse Voltage
    1.2kV